NGO Bory Tucholskie
NGO Bory Tucholskie
NGO Bory Tucholskie

Uroczystość poświęcenia zabytkowego cmentarza ewangelickiego

Cmentarz w osadzie Lubiewice, jest siódmym wyremontowanym przez Stowarzyszenie "Światło" (po nekropoliach w Wysokiej, Brzoziu, Iwcu, Trzebcinach, Ostrowie i Nowym Suminie). Znajduje się na działce należącej do Lasów Państwowych i jako jedyny w gminie Cekcyn zlokalizowany jest na planie trójkąta. Tu też w toku prac renowacyjnych odnaleźliśmy najstarszą płytę, mówiącą o tym, że pochowana była w tym miejscu osoba żyjąca w latach 1795-1854. Na cmentarzu w osadzie Lubiewice pochowani byli pruscy leśnicy i ich rodziny.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: wójt Gminy Cekcyn Jacek Brygman i Nadleśniczy Nadleśnictwa Zamrzenica, Adam Wenda. Honorową wartę wokół obelisku zaciągnęły harcerki z drużyny harcerskiej FENIX działającej przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gostycynie z drużynową Wiolettą Górską na czele. Szczególne podziękowania za wkład i zaangażowanie w odnowienie tej nekropolii należą się leśniczemu leśnictwa Lubiewice, Robertowi Iwickiemu. Mamy nadzieję, że odremontowanie tego cmentarza przyczyni się również do uatrakcyjnienia szlaku rowerowego, który przebiega przez osadę Lubiewice.

Wspólne zdjęcie po uroczystości poświęcenia
Dodane przez: Stowarzyszenie na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn ŚWIATŁO
2009-10-05
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz