NGO Bory Tucholskie
NGO Bory Tucholskie
NGO Bory Tucholskie

Trwa projekt: "Kierunkowskaz drogę do zabytku ci wskaże"

Niewiele osób wie, że przez gminę Cekcyn przechodzi osiemnasty południk szerokości geograficznej wschodniej (18⁰E). Stowarzyszenie "Światło" zamierza wyeksponować to miejsce, aby stało się kolejną atrakcją turystyczną i ciekawostką geograficzną. Dzięki temu w przyszłości Cekcyn starać się będzie mógł o przynależność do Bractwa Osiemnastego Południka, do którego należą m.in. takie miasta jak: Kościerzyna, Bydgoszcz, Dubrownik, Sztokholm, co z pewnością przyczyni się uatrakcyjnienia tej letniskowej miejscowości.

Realizacja projektu „Kierunkowskaz drogę do zabytku ci wskaże” przyczyni się do lepszego wyeksponowania miejsc godnych odwiedzenia w gminie Cekcyn. Ustawionych zostanie 10 kierunkowskazów oraz 7 ławek na odnowionych zabytkowych cmentarzach (Wysoka, Brzozie, Iwiec, Trzebciny, Ostrowo, Nowy Sumin, osada Lubiewice). Ponadto wyznaczone miejsce, przez które przechodzi osiemnasty południk szerokości geograficznej wschodniej, zostanie oznakowane elementem poziomym a ponadto ustawiona zostanie również mała rzeźba.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej (TMZC) w Cekcynie. Projekt „Kierunkowskaz drogę do zabytku ci wskaże“ jest czwartym realizowanym przez Stowarzyszenie „Światło” w tym roku (po uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Gerarda Pająkowskiego z Brzozia, organizacji konferencji dotyczącej najciekawszych epizodów II wojny światowej w Borach Tucholskich i wyremontowaniu cmentarza ewangelickiego w Lubiewicach). Koordynatorem projektu jest Bartosz Puchowski.

www.swiatlo.org.pl

Stowarzyszenie "Światło" - Dodajemy blasku temu, co gaśnie
Dodane przez: Stowarzyszenie na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn ŚWIATŁO
2009-10-16
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz