NGO Bory Tucholskie
NGO Bory Tucholskie
NGO Bory Tucholskie

Informacja o projekcie sieciującym.

   Ochotnicza Straż Pożarna w Pruszczu wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno - Kulturalnym „Burchat”, Stowarzyszeniem PASMO, Stowarzyszeniem Edukacji i Rozwoju Wsi Klonowo nad Brdą KLON i Ochotniczą Strażą Pożarną w Gostycynie realizuje projekt pn. „Kolejarska Baśka” w ramach konkursu grantowego „Imprezy sieciujące” ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Bory Tucholskie”- „RAZEM ZNACZY LEPIEJ - rozwój sieci NGO w Borach Tucholskich” projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
   Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Powiatu Tucholskiego i promocja produktu turystycznego pod nazwą „Zapomniana Stacja”.

   Zadanie polega na wykonaniu szeregu działań w celu rozwoju i promocji wioski kolejarskiej z którą utożsamiają się mieszkańcy wsi Pruszcz. W lipcu zorganizowane zostały warsztaty pamiątkarskie,  które trwały tydzień, a na których  dzieci młodzież jak i również dorośli wykonywały różne pamiątki  z „wioski kolejarskiej” między innymi drewniane ciuchcie. W świetlicy  powstała galeria kolejarska gdzie obejrzeć można pamiątki eksponaty mające wartość historyczną. W centrum wsi stanęła tablica informacyjna na której znajduje się mapa wsi z historią miejscowości Pruszcz.
   Przygotowana została gazetka pt. ”Wiadomości z wagonu” oraz zabawa karciana „Kolejarska Baśka”, którą po raz pierwszy animowano na festynie kolejarskim. Następnie przygotowano i zorganizowano imprezę plenerową ”Festyn Kolejarski-Zapomniana Stacja”, w dniu 30.07.2011 r. w godzinach 16.00 - 24.00 na stacji kolejowej Pruszcz - Bagienica.
   W trakcie tegorocznego festynu zorganizowano tradycyjnie wiele konkursów zarówno sprawnościowych spośród których można wymienić między innymi: wyścigi drezyn ręcznych czy karaoke kolejarskie. Dla chętnych była możliwość zwiedzenia okolicy w sposób aktywny poprzez przejazd drezyną napędzaną siłą mięśni. W wieży ciśnień zorganizowana została wystawa pamiątek oraz fotografii współczesnej i dawnej dotycząca kolei.
   Nową atrakcją jest wspomniana wcześniej gra karciana „Kolejarska Baśka”. Do gry zaproszono uczestników imprezy plenerowej. Animował ja emerytowany kolejarz.
   Odbył się także pokaz strażacki ze zwiedzaniem pojazdów. Prezentowani byli również twórcy ludowi i tworzący kolejarze. Dla zainteresowanych dodatkową atrakcją była możliwość poszerzenia wiedzy historycznej w trakcie pieszej wycieczki po stacji z przewodnikiem. Oprócz tego odbyły się przejażdżki pociągiem na trasie Tuchola-Pruszcz- Koronowo. Podczas festynu turyści oraz mieszkańcy mogli posmakować specjałów regionalnej kuchni. Zostały one przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich  w Pruszczu - Pajda kolejarska z kawą zbożową, oraz przez gospodynie z Klonowa - Śledź w śmietanie z parowanymi kartoflami wraz z opowieściami kolejarskimi. Dla najmłodszych uczestników przygotowany został plac zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami na PERONIE 9 i ¾. Na specjalnie przygotowanej scenie swój repertuar zaprezentowały różne zespoły dziecięce i młodzieżowe. W ramach promocji turystycznej regionu oraz samego festynu rozdano w KASIE BILETOWEJ materiały  promocyjne (gazetka, foldery, pocztówki, okolicznościowe). Kolejna zabawą-ofertą dla turystów, która na stałe wpisze się w propozycję wioski były podchody z nagrodami pod nazwa „Wędrówka starą ścieżką z dworca do starej wsi”. Jak co roku tuż przed zmierzchem zrobiono wspólne zdjęcie wszystkich uczestników imprezy. Na zakończenie odbyło się „Disko przy torach”.
   10 września 2011 r.  dla dzieci i młodzieży zorganizowany zostanie Bieg tryftą kolejarską ”Z górki na górkę”. Odbędzie się on w kategoriach: dzieci (1-4 klasa -dziewczęta ,chłopcy, 5-6 klasa- dziewczęta ,chłopcy), młodzież  gimnazjalna -dziewczęta i chłopcy.

  PROJEKT
„RAZEM ZNACZY LEPIEJ – ROZWÓJ SIECI NGO W BORACH TUCHOLSKICH”.
Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską  w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

"CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA"

Dodane przez: Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie"
2011-08-16
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz